Mindössze két labdarúgóról lehet elmondani, hogy olimpiai, világbajnoki és Bajnokcsapatok Európa-kupája-döntőben is gólt szerzett: Puskás Ferenc és Czibor Zoltán. E páratlan sportteljesítmény előtt a világon mindenhol meghajtják a fejüket. A kommunista Magyarországon azonban nem nagyon törődtek az eredményekkel; ugyanis az iratok szerint azért próbálták beszervezni Czibort ügynöknek, hogy megfigyelje Puskást.
A Vasas ifjúsági játékosa, Ladinszky Attila heccből nem tért haza Belgiumból, amivel lavinát indított el. A csatár még nem számított túl ismert játékosnak, mégis a tettére hivatkozva egyik vizsgálat érte a másikat, aminek eredményeképp indokolatlanul tiltottak ki ártatlan embereket Magyarországról. Egyesek meghajoltak az elhárítás szigora előtt, mások viszont arra készültek, hogy botrányt csapnak az őket ért inzultus miatt.
Még a legsötétebb ötvenes években is figyelt arra a diktatúra, hogy kifelé mindig a legjobb arcát mutassa; a nyugatról érkezőket úgy terelgették, hogy még véletlenül se találkozzanak a rendszer viszontagságaival, annak kritikusaival. Így akadt horogra Jupp Wolff is, a Hamburger Abendblatt vezető sportújságírója. Nem életszerű és az esztelenség mintapéldánya, ha valaki ellen azért folyik akció, mert tetszik neki, amit lát.
Az 1980-as évek első felében még nemzetközi szinten is akadtak figyelemre méltó magyar teljesítmények: válogatottunk kijutott két világbajnokságra, rekordnak számító két számjegyű gólt rúgott vb-n Salvadornak, a Népstadionban legyőzte Brazíliát, és közben a Videoton pedig UEFA-kupa-döntőt játszott. De az évtized második felében már a hanyatlás dominált; ekkor még az a hihetetlen és extrém eset is előfordult, hogy az 1988. novemberi Vasas–FTC rangadó szünetében a cserejátékosok ballonkabátban és fürdőköpenyben melegítettek.
A bundázás olyan megtűrt cselekvés volt, mint a csempészés, hiszen a játékosok amatőrökként nem kaphattak olyan magas bért, mint a profik Nyugaton. A megbeszélt eredmények ugyan erkölcsi kérdéseket vetettek fel, ám a legtöbbször senki sem akadályozta meg, mert a sportelhárítás a birtokába jutott információkkal zsarolni tudta az elkövetőket.
Képzeljünk el egy magyar futballmenedzsert Olaszországban, akinek a háttérben kellett olyan titkos alkukat kötnie, amelyekkel alapjaiban rengette meg a labdarúgás világát. A magyar állambiztonsági szervezet különösen érdeklődött Solti Dezső iránt, ezért „Menedzser” fedőnéven aktát nyitott róla, amelyet ma a szolgálatok Történeti Levéltára őriz.
Honti György lelkes labdarúgóként kezdte a pályáját; fiatalon fedezet volt a BVSC-ben és az amatőr válogatottban, majd az 1956-os forradalom leverése után a Magyar Labdarúgó-szövetség főtitkári székébe került.
Egy hónapon belül egyszerre maximum 2 eszközön használhatja a szolgáltatást. Használja a másik eszköz valamelyikét vagy térjen vissza a jövő hónap első napján.
feldolgozás ...
Sikeresen aktiválta a szolgáltatást!
Önnek lehetősége van akár két eszközön egyidejűleg használni a szolgáltatást. Most ezen az eszközön megkezdheti a használatot.
Kellemes olvasást kívánunk!
Előfizetése még nem aktív
Előfizetési szerződését már rögzítettük a rendszerünkben, de még nem kezdődött meg az előfizetési időszak.
Kérjük térjen vissza : napján, hogy aktiválhassa digitális elérését.
Köszönjük!
Szerződése lejárt!
Kérjük, keresse fel az ügyfélszolgálatot és hosszabítsa meg a szerződését!
feldolgozás ...
Szerződése lezárva!
Keresse fel az ügyfélszolgálatot és újítsa meg a szerződését.
feldolgozás ...
Beazonosítás sikeretelen!
Ellenőrizze a megadott adatokat, mert így nem találtunk felhasználót a nyilvántartásban.
feldolgozás ...
A weboldalon sütiket használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsuk. Részletes leírás